poniedziałek, 23 czerwca 2014

Tradycyjny papier vs. elektroniczny papier

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez elektronikę, miłośnicy czytania książek często stoją przed dylematem wyboru źródła książki. Oprócz tradycyjnej papierowej wersji książek, dostępne są wersje elektroniczne książek na czytniki książek oraz tablety. Celem tego postu jest porównanie  czterech sposobów czytania książek: papier tradycyjny, e-papier, aplikacje na tablety oraz audiobooki. Każdy ze sposobów czytania książek jest dobry, jednak czytanie ma wiele synonimów. Można czytać: od deski do deski, przeglądać, czytać wybrane fragmenty i czytać


Książki w formie papierowej znane są ze swojej trwałości. Potrafią przetrwać wiele stuleci, pod warunkiem gdy się dobrze o książkę dba. Jednak prawdziwy czytelnik  lubi książki w wersji papierowej za to, że widać na nich znaki użytkowania. Im więcej śladów czytania na książce, tym bardziej czytelnik jest z nią zaznajomiony. Widać to szczególnie na podręcznikach akademickich, na których widoczne są podkreślenia, komentarze na marginesach. Nawet gdy czytam beletrystykę, lubię ołówkiem pisać komentarze i zaznaczać ulubione fragmenty. Książki w formie papierowej mają bardzo dużo zalet i tylko jedną wadę. Książki są ciężkie. Nie jest poręczne zabieranie do autobusu powieści, która ma 500 stron. Problem pojawia się również podczas podróży samolotem, gdzie waga bagażu ma istotne znaczenie.

Książki w formie e-papieru czyli czytanie książek na specjalnym czytniku, który został skontrowany tak aby czytając, oczy się nie męczyły. E-papier to technologia, której celem jest stworzenie wyświetlacza imitującego zwykły papier. Czytelnik ma dzięki temu wrażenie, że trzyma w ręce prawdziwa książkę a nie gadżet elektroniczny. Największą zaletą jest to, że wyświetlacz w technologii e-papier nie świeci. Dzięki temu, oczy się nie męczą, można czytać pod dowolnym kątem i w pełnym słońcu (idealnie nadaje się do czytania na plaży). Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy musimy dużo czytać na ekranie komputera (slajdy z wykładów, artykuły, publikacje naukowe). Po drugie, w jednym czytniku można pomieścić sporą bibliotekę (nawet parę tysięcy książek). Nie trzeba się więc martwić, że zabraknie nam książki do czytania podczas dłuższych podróży. Istotne jest wspomnienie, że bateria takiego czytania wystarcza na miesięczne użytkowanie. Można bez obaw zabrać czytnik na trzytygodniowy wakacyjny wypoczynek. Technologia e-papier dopiero się rozwija, więc wiele rzeczy nie jest jeszcze dopracowanych. Największą wadą e-papieru jest to, że wyświetlacz jest czarno biały z tylko 16 poziomami szarości. Można zapomnieć o czytaniu książek z kolorowymi obrazkami i wykresami. Kolejną wadą jest to, że trudne jest w tej technologi poruszanie się po różnych fragmentach tekstu. Nie jest łatwe przejść pomiędzy różnymi artykułami w czasopiśmie. Czytniki e-booków wykonane w technologii e-papier są przeznaczone tylko i wyłącznie do czytania a nie pracy z tekstem.

Kolejnym sposobem czytania książek to przy użyciu elektroniki z wyświetlaczem LCD . Wiele osób twierdzi, że czytanie na tablecie jest wygodniejsze niż na czytniku z wyświetlaczem w technologii e-papier. Na tablecie, można czytać wygodnie książki z kolorowymi obrazkami. Program Adobe Reader, pozwala nie tylko przeglądać książki w formacie pdf ale pracować z tekstem. Można podkreślać fragmenty na dowolny kolor, dodawać komentarze  i łatwo poruszać się pomiędzy fragmentami tekstu.

Coraz bardziej popularne są audiobooki. Jest to stosunkowo stary sposób czytania. Z dzieciństwa pamiętam kasety magnetofonowe z czytanymi bajkami. W erze, gdzie każdy jest zabiegany i nie ma czasu aby usiąść z książką w ręce, audiobook to dobry sposób na czytanie. Podczas prowadzenia samochodu, sprzątania czy porannego joggingu możemy "czytać" audiobooki. Bez wątpienia audiobooki to ukłon w kierunku słabowidzących i niewidomych. Osobiście korzystam z audiobooków podczas nauki języków obcych. Nie ma nic lepszego na usłuchanie się z nowym językiem niż audiobooki.

Podsumowując, gdy lubimy zapach książek, albo po prostu lubimy trzymać w ręce normalną książkę a nie jakiś gadżet elektroniczny, to nie rezygnujmy z tradycyjnego papieru. Natomiast, gdy miejsce, czas i cena mają istotny wpływ na czytanie książek to warto sięgnąć po e-papier. Możemy w jednym miejscu mieć wiele książek, nie musimy tracić czasu na wizyty do biblioteki i wydawać dużo pieniędzy na kolejne książki. Jest wiele księgarni internetowych, które pozwalają kupić książkę w wersji elektronicznej taniej niż tradycyjną książkę. Kupno czytnika to dobra inwestycja, która szybko się zwraca. Jeżeli naszym celem jest nie tylko czytanie ale praca z tekstem, to warto kupić tablet. Można dzięki temu wygodnie dodawać komentarze i podkreślać odpowiednie fragmenty. Chcesz czytać to czytaj książki w wersji papierowej. Lubisz czytać, a brak miejsca na półce, albo chcesz zaoszczędzić to czytaj książkę w wersji elektronicznej na wyświetlaczu w technologii e-papier. Musisz czytać wiele literatury fachowej, która dostępna jest tylko w wersji elektronicznej - czytaj na tablecie. Nie masz czasu na czytanie książek? Korzystaj z audiobooków i "czytaj" gdy jednocześnie biegasz czy prowadzisz samochód.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz